Žena a Ájurvéd REFERENCE

 Zdenka Vaská

Kurzom prebudenia ženskosti bol pre Vasko ďalší úžasný kurz na kuti: AJURVÉDA A ŽENA. Doteraz si Vasko myslela, že ženu ženou robia dlhé vlasy, oble krivky tela, prsia, nežná, jemná tvárička a pod. Otázka však znie, čo je to za SILU, čo tu nežnosť, jemnosť, krásu, múdrosť vytvorila?

V ajurvéde sa žena chápe ako SILA – AGNI – ŠAKTI. Ako prvé sa uctieva BOHYŇA. Hmotnú zložku ženy predtým vytvorila neviditeľná funkčná sila. To jádro, čo tvorí podstatu všetkého, to jádro, ktoré je jediné SKUTOČNÉ.

Sila ŠAKTI a jej funkčnosť bola vysvetlená na 3 BOHYNIACH:

1. SARASVATI: Ta síla MÚDROSTI, premeny informácií do VIEM, poznám. Cez Sarasvati prechadzajú informácie do GJÁNU – vedomosti. Sarasvati všetko premysli, rozpytva, dáva kotvu, stabilitu, pretože keď niečo vieme, nič nás nemôže vykolajiť z cesty. Nikto nás nemôže presvedčiť, že to tak nie je. Cieľom ajurženy by malo byť prebudiť v sebe Sarasvati. Neustále si pripomínať Sarasvati, pretože každa žena je silou múdrosti. Mať Sarasvati na jazyku.

2. LAKŠMI: Sila premeny. Je to sila, ktorá z Popolušky spraví princeznu. Je to síla, ktorá z jednej hmoty vyrobí inú hmotu. Je to síla, ktorá z každej z nás spraví tu KRÁĽOVNU ako sa spieva v novej pesničke na kuti. 🙂 Je to sila, ktorá premení špinavú pivnicu plnú pavúkov na útulný, čistý domov. Je to sila, čo sa o všetkých postará, premení hladné žalúdky na plné, zasýtii jedlom celú rodinu.

3. DURGA (KÁLI): ochrankyňa, chráni tu princeznu, to BOHATSTVO, to jádro, ktorým sme. Môžme ju chápať ako imunitný systém. Môžme ju chápať ako ochrankyňu rodiny, čo chráni teplo rodinného krbu. Chráni telo, chráni identitu. Je to ta sila, ktorá okrem vlastnej identity chráni aj iné identity, ako matka chráni dieťa.

Na kurze sa bralo: Múdrosť, VEDOMOSŤ RASTIE S POKOROU, so sklonením hlavy, tým mizne nafrnenosť, pýcha. Žena je v prírode ta múdra. Stačí pozorovať zvierata v prírode. Ženy – samice sa v zvieracej ríši správajú inak. Samica v tichosti vypozoruje, vysleduje a má prehľad o všetkom.

Vasko na papagajovi (samička Eclektus, ktorá sa volá Sarasvati) pozoruje všetky 3 bohyne, pretože v každom procese sú prítomné tieto tri bohyne.
Sarasvati papagaj ticho sedí na vtáčom strome a sleduje v tichosti všetko dianie okolo, je zvedavá a všímavá, nič jej neutečie. Má lepší prehľad o celej rodine a okolí ako my sami. Je múdra, šikovná, rýchlo sa učí a pamätá si. Stráca svoju identitu a nie je papagájom, keď šteká ako pes, mňauka ako mačka, vydáva zvuk ako keď žmýka práčka alebo nás zdraví ľudskou rečou AHOJ, vtedy stráca samu seba a je tým psom, mačkou, človekom či pračkou. Splýva s okolím, SPLYNUTIE = STRATIŤ SEBA, aj to sme brali na kurze. A tak to vyzerá v praxi, keď samica papagaja stratí samu seba a je tým druhým, splynie.

Potom sa v papagajovi ohlási hlad – Lakšmi a pustí sa do ovocia, semiačok a premení jednu hmotu do inej hmoty, premení potravu do tela papagája. A keď vyskočí susedových kocúr Rišo na vonkajšie okno, kde ona zvnútra pozerá von oknom, tak sa v papagajovi prebudí Durga, rozprestrie krídla a ďobe do okna snažiac sa odplašiť kocúra, bráni sa, ochraňuje. Je múdra, vie, že je to šelma, čo loví vtáčiky, vidí to cez okno, má to vypozorované.

Takto v každom procese sú prítomné všetky 3 bohyne. A keď niečo v živote nefunguje, hľadá sa ,v ktorej bohyni je problém.

Žena nemá partnera a vidíme, že problém je v bohyni Durga. Žena nemá čas na partnera, má svoje záujmy, ochraňuje seba a nepriberie nikoho ďalšieho k sebe, aby chránila dvoch. Nemá v hlave ani v srdci partnera. Alebo je problém v Lakšmi, žena sa o seba nestará, nosí nohavice, nedbá o seba, nechce sa premeniť z Popolušky na princeznu. Keď si toto uvedomí, začne nosiť šatičky, sukničky, zvýrazní si oči, prifarbí si líčka, hneď sa za ňou obzrie každy muž a môže si ešte vyberať.

Ďalej sa na kurze brali témy: Ako priťahovať partnera DOTYKOM? Ako priťahovať partnera HLASOM? Ako priťahovať partnera DOVEDNOSŤAMI? Ako priťahovať partnera DÁRKAMI? Aj Popoluška v rozprávke: Tri oříšky pro Popelku oslnila princa tým, ako jazdila na koni a nebála sa princovho koňa, poslúchal ju na slovo. Oslnila princa dovednosťou ako malá holka, ktorá ovládala jazdiť bravúrne na koni, ktorého sa všetci báli. Oslnila princa tým, ako strielala z luku a získala za dovednosť streľba lukom prsteň od princa. Nakoniec na bále Popoluška očarila princa a kedy sa do nej zamiloval, keď vyzerala ako princezna, v krásnych šatach. Nespustil z nej oči. Pretancoval s Popoluškou celý večer. Pohybom, tancom, dotykom, hlasom, šarmom, vizážou, krásnou tváričkou, účesom získala nakoniec princovo srdce. A nechala mu tam po polnoci, keď bežala domov dárek v podobe črievičky – botičky. 🙂

Na kurze sa ďalej vysvetľovalo, že mať PROBLÉMY je NEÚCTA K BOHU. Očakávať zmenu u druhých ľudí je veľký HRIECH. Zmenu môžme očakávať len sami od seba.

AJURŽENA vykonáva všetko pre svoju RADOSŤ. Ajuržena nepomáha, pretože pomoc neexistuje, existuje však vlastná radosť z konania. Preto najväčšou BOHOSLUŽBOU: to, čo môžme spraviť pre Boha, je byť šťastné, spokojné, veselé, usmievavé. Tým si ctíme Boha. Mať prúser, problémy je neucta voči Bohu, ktorým každá žena je vo svojej sile, vnútri, jádre, podstate.

Žena nie je telo, je to sila, princíp, ENERGIA, ktorá sa premení a transformuje. VIBRÁCIA : SO HAM – TO SOM. Vibrácia je skutočnosť,

Ajuržena má zvládnuté 3 veci:

1. MANSA: čo sa deje v mysli (Sarasvati)
2. VAČA: chovanie, vnímanie, správanie, interakcia s okolím (Lakšmi)
3. KARMA: čo koná, s akým citom koná. (Durga)

Na záver kurzu sa prebralo 21 ženských vlastnosti podľa ajurvédy: starostlivosť, vedomie, inteligencia, spánok, hlad, stín, sila, touha, trpezlivosť, rodina, rozpaky, mier, dôvera, šarm (kúzlo), bohatstvo – šťastie, inštinkt, pamäť, milosť, spokojenosť, materstvo, zmätok.

Vasko všetkým ženám odporúča tento úžasný kurz.

Zdenka Vaská